c

Prihláste svoj strom do ankety Strom roka 2009

Tlačová správa 20.3.2009 0:00 CET

Banská Bystrica Nadácia Ekopolis spolu s generálnym partnerom projektu spoločnosťou Skanska na Slovensku vyhlasuje 7. ročník ankety o titul Strom roka 2009. Svoj vybraný strom môžu do súťaže prihlásiť ako jednotlivci, tak aj mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 20.mája 2009. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa uskutoční od júla do októbra 2009. Víťazný strom dostane odmenu v podobe odborného dendrologického posudku, ako aj finančný príspevok 332 EUR (10 tis. Sk).

Strom roka je súčasťou grantového programu Nadácie Ekopolis - Ľudia pre stromy, ktorý podporuje skvalitňovanie životného prostredia výsadbou drevín alebo ich záchranou. „Stromy sú symbolom života, skrývajú v sebe príbeh, spomienky ukryté v letokruhoch. Majú svoje miesto, krásu a hodnotu. Zaslúžia si nielen našu pozornosť, ale aj ošetrenie či ochranu a my sme radi, že sa na tom podieľame,“ povedala Magdaléna Dobišová zo spoločnosti Skanska, ktorá je generálnym partnerom programu už štvrtý rok.

„Do súťaže môžu „svoj strom“ prihlásiť nielen jednotlivci, ale i mestá, obce, školy, firmy alebo organizácie. V minulom roku sme dostali 85 prihlášok, najviac z obecných úradov, od jednotlivcov a neziskových organizácií. Stačí do 20.mája 2009 poslať vyplnený formulár a fotografie stromu poštou alebo e-mailom na adresu Nadácie Ekopolis. Všetky informácie o ankete nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.ekopolis.sk a www.skanska.sk,“ dodáva Milan Hronec, programový manažér z Nadácie Ekopolis.

Komisia následne vyberie z prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa uskutoční od júla do októbra 2009. Fotografie a príbehy stromov budú uverejnené na internetových stránkach Nadácie Ekopolis, spoločnosti Skanska a v médiách. Hlasovať bude môcť ktokoľvek - prostredníctvom SMS správy, korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Výsledky ankety budú známe koncom októbra 2009. Víťazný strom dostane odmenu v podobe odborného dendrologického posudku, ako aj finančný príspevok 332 EUR (10 tisíc Sk). Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, získajú rovnakú peňažnú čiastku 332 EUR, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja hlasujúci budú odmenení poukážkami na nákup kníh.

Ví��azom celoslovenskej ankety Strom roka 2008 sa stal javor horský z Drietomy, ktorý získal 2 708 hlasov. Na 2.mieste sa umiestnil sekvojovec mamutí z Dolnej Krupej (1870 hlasov) a tretia skončila lipa malolistá z Budmeríc (1860 hlasov).

Kontakty: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica, Contact. Programový manažér Milan Hronec, tel. 048 / 414 54 78.

Kontakt

Kontakt: Magdaléna Dobišová Mgr., Riaditeľ odboru Správa spoločnosti
Telefón +421 248 295 647