Nachádzate sa tu

Skanska in Slovak Republic

Na týchto stránkach nájdete informácie o pôsobení spoločnosti Skanska v Slovenskej republike.

Tieto stránky sú taktiež dostupné v

Zavrieť

Privítali sme leto po švédsky

V sobotu, 24. júna, sme spoločne v Česku i na Slovensku slávili Letný deň vo švédskom štýle. V botanickej záhrade v Prahe a v kúpeľnom meste Bojnice privítalo leto viac ako 700 našich zamestnancov spolu s ich rodinami, na ktorých čakal bohatý program ladený v duchu švédskych osláv letného slnovratu.

Na Letnom dni Skanska v Bojniciach sa zišlo viac ako 360 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Užívali si krásne letné počasie, zábavný program i dobré jedlo. Deň sme začali vystúpením sokoliarov Aquila pri bojnickom zámku. Deti sa v krátkom komickom predstavení dozvedeli, že klamať a podvádzať sa nevyplatilo v stredoveku a nevypláca sa ani dnes. Následne obdivovali prelety dravých vtákov tesne nad ich hlavami a mohli si dravce prezrieť aj zblízka a pofotiť sa s nimi.

K obedu teplota stúpala nielen na teplomere. Po chutnom obede so švédskymi špecialitami sa rodiny zapájali do športových súťaží, pri ktorých vydávali zo seba maximum energie, aby mohli vystúpiť na pomyslené stupne víťazov. Svoju zručnosť si mohli najmä deti vyskúšať v tvorivých dielňach, kde si vyrobili kvetinové čelenky či ozdobili kvetináč a zasadili kvietok.

Deň sme zakončili vyhodnotením súťaží, oceňovaním víťazov a tradičnou Letnou poštou, kedy naše želania vyleteli do neba a veríme, že sa všetkým splnia.


Týždeň bezpečnosti Skanska: plánuj každý deň

Tohtoročné motto Týždňa bezpečnosti Skanska (8. – 14.5. 2017): Plánuj každý deň, mysli na svoje zdravie a bezpečnosť, odráža skutočnosť, že plánovanie je nie len súčasťou bežného života každého z nás, ale hlavne základom bezpečnej práce.

Ojedinelá akcia, pri ktorej si všetci zamestnanci Skanska po celom svete pripomínajú dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a preškoľujú sa podľa nových bezpečnostných postupov.

Naším cieľom a snahou je byť svetovým lídrom v oblasti bezpečnosti a zaistiť, aby boli všetky pracoviská Skanska zabezpečené. To sa netýka iba našich stavieb a prevádzok, ale zahŕňa i ďalšie aspekty riadenia bezpečnosti vrátane toho, akých dodávateľov a projekty si vyberáme. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je celoročne jednou z našich hlavných priorít a budeme ju i naďalej aktívne podporovať.


Nové napojenie privádzača z R1.

Za účasti ministra hospodárstva Petra Žigu, štátneho tajomníka MDaV SR Viktora Stromčeka a primátora Jozefa Dvonča dňa 28.3.2017 slávnostne uviedli do prevádzky nové plnohodnotné napojenie rýchlostnej cesty R1 na priemyselnú zónu Nitra-Mlynárce.

Projekt nadviazal na prvú etapu napojenia priemyselnej zóny na R1 
z roku 2014. K plnohodnotnému napojeniu bolo potrebné vybudovať most cez rýchlostnú cestu a napojenie na R1 z druhej strany (v smere od Bratislavy na Banskú Bystricu). Dielo výrazne odľahčí cestu I. triedy v smere Nitra - Topoľčany, ktorú využívala všetka doprava,  smerujúca do priemyselného parku Nitra – Sever a v čase dopravnej špičky a striedania pracovných zmien  vznikali často dopravné kolapsy, nehody a kolóny.

 Projektová dokumentácia na napojenie druhej strany  bola pripravená už v roku 2014, keď sa ešte nepočítalo s tým, že do priemyselného parku pribudne veľký investor Jaguar Land Rover. V tom čase bolo v priemyselnom parku Nitra -Mlynárce 8 väčších investorov a cca 4000 zamestnancov.

„Už v súčasnosti tu pôsobí 23 spoločností a to ešte linky nespustila megainvestícia britskej automobilky a subdodávateľov. Príchod investorov je skvelá správa pre ekonomiku, ale veľká výzva pre dopravu. Stavba privádzača podstatne zlepší dopravnú situáciu, uľaví sa obyvateľom, aj životnému prostrediu. Zlepší sa aj prístup do priemyselného parku a znížia sa časové straty vodičov,“ skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga.


Skanska zverejnila hospodárske výsledky za rok 2016

Developerským jednotkám Skanska sa minulý rok veľmi darilo. V rezidentnej výstavbe spoločnosť zvýšila tržný podiel, v komerčnej výstavbe ešte pred dokončením prenajala 90 % kancelárskej budovy Five v Prahe. V stavebnom segmente zvýšila zisk a svoje nové aktivity kontroluje i v Rumunsku a Maďarsku.

V priebehu minulého roka boli stavebné aktivity Skanska Construction Romania a Skanska Property Hungary začlenené pod obchodnú jednotku Skanska Česká republika a Slovensko. Skanska tak upevňuje svoju pozíciu v ČR a SR a posilňuje perspektívne stavebné trhy Rumunska a Maďarska. Konsolidovaná spoločnosť navýšila medziročne svoj zisk o viac ako 1 mil. Eur. a to i pri menšom obrate.

Skanska získala koncom leta novú zákazku na nový úsek diaľnice D1 na východnom Slovensku medzi obcami Budimír a Bidovce v hodnote cca 197 mil. Eur.

V rezidenčnom segmente Skanska predala na území Prahy 450 nových bytov a v komerčnom developmente úspešne prenajala budovu Five na pražskom Smíchove a začala výstavbu budovy Visionary v Holešoviciach.

Prevádzkový zisk stavebného segmentu skupiny Skanska Česká republika a Slovensko dosiahol v minulom roku vyše 14 mil. Eur, teda v medziročnom porovnaní o 8% viac ako v roku 2015. Tržby firmy za uplynulý rok však činia 518,7 miliárd Eur. Rast zisku pri nižšom obrate bol dosiahnutý, tak lepším riadením projektov v oblasti nákladov, efektívnym využívaním vlastných kapacít, ako aj úspornými opatreniami a lepším riadením rizík.


Podpísali sme D1 Budimír – Bidovce

Dňa 25. augusta bola podpísaná zmluva s NDS a.s. na vybudovanie časti diaľnice D1 na východe Slovenska medzi Budimírom a Bidovcami. Celková cena 15,46 km dlhého úseku je 197,44 mil. eur.

Stavba bude financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu. Predpokladaný začiatok výstavby je naplánovaný na november tohto roku a ukončenie po 38 mesiacoch prác.


BOZP Zamerané na bezpečnosť

Koncom júna sa v košickej Steel aréne stretli zástupcovia viacerých spoločností na Bezpečnostnom veľtrhu. Hlavným organizátorom akcie bola Východoslovenská energetika Holding, ktorá pre viac ako tisíc svojich zamestnancov nenútenou a zaujímavou formou priblížila dôležitosť témy BOZP.

Za týmto účelom prizvali na veľtrh významné firmy pôsobiace v regióne, ktoré sú príkladom dodržiavania zásad bezpečnej práce.
Našu spoločnosť na akcii reprezentovali bezpečnostné techničky Alžbeta Husovská a Petronela Vihonská, ktoré záujemcom dopodrobna objasnili systém bezpečnostných štandardov v našej spoločnosti, deklarovali používanie OOPP či formou zábavného kvízu poučili o základných informáciách z teórie BOZP. Zároveň priblížili návštevníkom zaujímavé  videá či fotodokumentáciu s bezpečnostnou tematikou a rozdali im plagáty o poskytnutí prvej pomoci.

Alžbeta Husovská zhrnula svoje dojmy z akcie:
Bola som milo prekvapená záujmom zo stany radových zamestnancov VSE Holding o bezpečnosť a hlavne o ten náš prístup k bezpečnosti. Mala som napríklad dlhšiu debatu so žeriavnikmi o prácach vo výške a ako vypracovať správny technologický postup, ako v ňom podchytiť prípadnú evakuáciu osôb pracujúcich vo výškach a nad voľnou hĺbkou.

Z plagátu o prvej pomoci boli ľudia milo prekvapení - síce dúfajú, že ho nebudú musieť použiť, ale v stresových situáciách  je dobrou pomôckou, aby človek nepodľahol panike a vedel ako správne pomôcť zranenej osobe/kolegovi/kolegyni.

Ako dobrý nápad tiež hodnotili nálepky odborných spôsobilostí na prilby, skúšali si okuliare Uvex a naše prilby 3M, ktoré sú veľmi kvalitné, chválili ich dizajn i komfort nosenia. Taktiež sa im páčila reflexnosť pracovných odevov, konkrétne žltých, ktoré sú požívané na cestných stavbách.

Veľa ľudí našu spoločnosť poznalo a pozitívne  hodnotili náš prístup k práci ako takej, počnúc bezpečnosťou, cez kvalitu a končiac termínom odovzdania. Veľa z nich spomínalo stavbu Ďurďošík a samozrejme diaľnicu Prešov-Budimír, kde sme zvyšovali bezpečnosť komunikácie osadením nových zvodidiel.

Naozaj mám veľmi pekné a pozitívne dojmy z celej akcie a už teraz sa teším na ďalšiu podobnú akciu. Ďakujem za možnosť prezentovať  firmu Skanska.

Beáta Voskárová, špecialista komunikácie
Foto: BOZP Košice